Máte něgdo Kukriho?

Každý určitě svýho mazlíka má a chtěl by se třeba pochlubit nebo pokecat o nožích.

Autor tématu
HaK
Staroffrouďák
Témata: 14
Auto: defneder, discovery, range rover classic, gazelle
Místo/Bydliště: Prachatice / Budějice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte něgdo Kukriho?

Příspěvekod HaK » Pá 20.06.2014, 13:43

No - štípání třísek z prken si fakt užívám. Měl jsem odřezky 19mm prken formátu asi jako papír A4 (ono by se z toho ve skutečnosti dělali dobře třísky uplně čimkoliv, ehm, například sekyrkou, žě...) a kukriho jsem dostal do takove frekvence, že jsem levou rukou jenom podával prkýnka a pravou dělal několik třísek za sekundu.

To co mám já, je právě kované a na horní části značně rozšířené. Další vlastností (spíše nepříznivou) je, že ten trn co mi vchází do rukojeti není skrz celou (jakoby fulltang) rukojet. Dneska se dělá spousta kukri nožu (včetně cold steel) z plátu oceli vybrušováním a celej nůž je stejně tlustej, přesněji řečeno stejně tenkej. To rozkování horní části z toho dělá právě víc sekáč (sekerkoidní) než jen nůž. například štípat něco brutálnějšího se suky, lze i lehkým doklepáváním shora na tu rozšířenou část a to s ůspěchem právě i třeba zase polínkem. To rozšíření navíc pomáhá otvírat "ránu" a tim uvíznutí třeba v živějším dřevě tolik nehrozí. Tloust něčím (třeba i pěstí) do pár milimetrů tlustého plátu železa u vybrušovaných kukriů mi přijde jako nesmysl.

Takže já bych dneska řešil ze všech možný rozdílů hlavně tyto dva: jestli je čepel placatá nebo vykovaná do tvaru T (preferoval bych T). A zda ocel procchází celou rukojetí a je "zajištěna" na konci (preferoval bych aby byla skrz - fulltang).

Jinak se samozřejmě liší samotnou geometrií celého toho srpu a velikosti a hmotností a ještě bývají vtipně doplněny menšími nožíky ve stejném pouzdře i pouzdra jsou věcí milionu variant...
Hanys a Káča
tel: 775 173 983
http://www.oneland.cz

žucha
Pokročilý diskutér
Témata: 0
Auto: Nissan patrol GR krátky

Re: Máte něgdo Kukriho?

Příspěvekod žucha » Pá 20.06.2014, 20:32

Zaujem mam komu reba poslat peniaze ktej objednavke??,

Vrátit se na “Nože”